آخرین مطالب

به یاد 18 بهار زندگی محبوبه خدا

ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها، به یاد 18 بهار زندگانی محبوبه خداوند،

18حدیث زیبا از حضرت نقل می شود، تا ضمن عمل به این احادیث و نقل آن به دوستان و آشنایان در ایام

سال جدید، جزء شیعیان و عزاداران واقعی حضرت باشیم. ان شاء الله

 

فاطمیه

 

 

هجده حديث به ياد هجده بهار فاطمه(سلام الله علیها)

 

 

آثار محبت فاطمه(سلام الله علیها)

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله فرمود: خداوند- که حمد و سپاس براي اوست- محبت علي و فاطمه(سلام الله علیها) و ذريّه‏ ي آنان را به همه مخلوقات عرضه کرد. کساني که در قبول آن پيشي گرفتند آنان را پيامبران مرسل قرار داد. همچنين فرمود: نبوت هيچ پيامبري کامل نشد تا به فضل و محبت فاطمه(سلام الله علیها)اقرار کرد. [1]

 

 

اگر فاطمه(سلام الله علیها) نبود

خداوند تبارک و تعالي به پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: اي احمد، اگر نبودي جهان هستي را نمي ‏آفريدم، و اگر علي نبود تو را نمي ‏آفريدم، و اگر فاطمه(سلام الله علیها) نبود، شما دو نفر را نمي‏ آفريدم. [2]

 

 

لوح فاطمه(سلام الله علیها)

جابر مي‏گويد: خدمت بي‏ بي ‏ام فاطمه(سلام الله علیها) دختر پيامبر صلي الله عليه و آله وارد شدم تا براي ولادت حسن عليه‏السلام به او تهنيت بگويم. صحيفه ‏ي سفيدي از در دست او ديدم و عرض کردم: يا سيدةالنساء، اين چه صحيفه‏ اي است که در دست تو مي ‏بينم؟ فرمود: نام هاي امامان از فرزندانم در اين صحيفه است. عرض کردم: او را به من بده تا نظر کنم. فرمود: اي جابر، اگر نهي نشده بود اين کار را مي‏ کردم، ولي نهي شده است که بجز پيامبر يا وصي پيامبر يا اهل‏بيت پيامبر آن را مس کنند، ولکن براي تو اجازه هست که از ظاهر آن به باطنش نظر کني.

جابر گفت: من آن را خواندم و ديدم در آن نوشته بود:

ابوالقاسم محمد بن عبدالله مصطفي، مادرش آمنه بنت وهب، ابوالحسن علي بن ابي‏طالب مرتضي، مادرش فاطمه(سلام الله علیها) بنت اسد بن‏ هاشم بن عبد مناف، ابومحمد حسن البر، ابوعبدالله حسين بن علي‏ التقي مادرشان فاطمه(سلام الله علیها) بنت محمد، ابومحمد علي بن حسين العدل، مادرش شهربانو بنت يزدجرد (ابن شاهنشاه)، ابوجعفر محمد بن علي باقر مادرش ام عبدالله بنت حسن بن علي بن ابي‏طالب، ابوعبدالله جعفر بن محمد صادق مادرش ام فروة بنت قاسم بن محمد بن ابي‏بکر، ابوابراهيم موسي بن جعفر الثقه مادرش جاريه‏ اي به نام حميدة، ابوالحسن علي بن موسي الرضا، مادرش جاريه‏ اي به نام خيزران، ابوجعفر محمد بن علي زکي، مادرش جاريه ‏اي به نام نجمه، ابوالحسن علي بن محمد امين مادرش جاريه ‏اي به نام سوسن کنيه اش ام‏ الحسن، ابومحمد حسن بن علي الرفيق، مادرش جاريه ‏اي به نام سمانه کنيه ‏اش ام ‏الحسن، ابوالقاسم محمد بن حسن و او حجت قائم خداي تعالي بر مردم است مادرش جاريه‏ اي به نام نرجس صلوات الله عليهم اجمعين. [3]

حجاب از نابينا

مرد نابينائي از فاطمه(سلام الله علیها) اجازه خواست تا وارد شود. حضرت خود را پشت پرده قرار داد. پيامبر صلي الله عليه و آله پرسيد: چرا خود را پوشانيدي در حاليکه او تو را نمي‏ بيند؟ فاطمه(سلام الله علیها) فرمود: اگر او مرا نمي‏ بيند من او را مي‏ بينم، و او هم بوي مرا مي‏ شنود.

پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: شهادت مي‏دهم که تو پاره ‏ي تن مني. [4]

فاطمه(سلام الله علیها) هنگام خواب

حضرت زهرا(سلام الله علیها)فرمود: من بستر خواب را گسترده بودم و مي‏ خواستم بخوابم. پدرم پيامبر صلي الله عليه و آله بر من وارد شد و فرمود: اي فاطمه(سلام الله علیها)، نخواب تا چهار عمل را انجام دهي: ختم قرآن کني و انبياء را شفيع خود گرداني و مؤمنين را از خود راضي کني و حج و عمره بجا آوري.

اين را فرمود و به نماز مشغول شد. من کنار بستر ايستادم تا نماز را تمام کرد: عرض کردم: يا رسول‏الله، مرا به چهار چيز دستور دادي که هنگام خواب نمي‏توانم آنها را انجام دهم! حضرت تبسمي کرد و فرمود: اگر سه مرتبه قل هو الله احد را بخواني مثل آنست که ختم قرآن کرده‏اي، و اگر بر من و پيامبراني که قبل از من بودند صلوات بفرستي، روز قيامت شفيعان تو خواهيم شد، و وقتي براي مؤمنين استغفارکني همه آنان از تو راضي مي‏شوند. و چنانچه سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله ‏اکبر بگوئي گويا حج عمره بجا آورده ‏اي. [5]

اهميت نماز

حضرت زهرا(سلام الله علیها)از پدرش پرسيد: پدرجان، جزاي هر مرد و زني که نمازش را سبک بشمارد چيست؟

فرمود: يا فاطمه(سلام الله علیها)، هر مرد و زني که نمازش را سبک بشمارد خداوند به پانزده بلا گرفتارش مي‏ کند: شش تا در دنيا و سه تا هنگام مرگ و سه تار در قبر و سه تا هنگام بيرون آمدن از قبر و در قيامت است.

اما آنهايي که در دنيا به او مي‏ رسد: خداوند برکت را از عمرش برمي‏ دارد. خداوند برکت را از روزي او برمي‏ دارد. چهره ي بندگان شايسته را از صورت او محو مي‏ کند. هر عملي که انجام دهد به او اجر داده نمي ‏شود. دعايش به آسمان بالا نمي‏ رود. بهره و نصيبي در دعاي صالحين ندارد.

آنچه هنگام مرگ به او مي‏ رسد: ذليل و خوار مي ‏ميرد. گرسنه مي‏ ميرد. تشنه مي‏ميرد که اگر نهرهاي دنيا را بنوشد سيراب نمي ‏شود.

آنچه در قبر به او مي‏رسد: خداوند ملکي را بر او موکل مي ‏کند که او را در قبرش آزار دهد. قبرش به او تنگ مي ‏شود. قبرش تاريک مي‏ شود.

و اما آنچه روز قيامت وقتي که از قبر خارج مي‏ شود به او مي‏ رسد: خداوند ملکي را بر او مسلط مي ‏کند که بصورت او مي‏زند و خلايق به او مي‏ نگرند. با سختي از او حساب کشيده مي‏ شود. خداوند به او نظر رحمت نمي‏ کند و او را پاک نمي ‏گرداند و عذاب دردناک براي اوست. [6] .

 

 

فاطمه(سلام الله علیها) و زنان صالحه

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله فرمود: گويا دخترم فاطمه(سلام الله علیها) را مي‏ بينم که در روز قيامت مي‏ آيد بر شتري از نور سوار شده، از طرف راستش هفتاد هزار فرشته، و از چپ او هفتاد هزار و از پيش رو هفتاد هزار و از پشث سر هفتاد هزار فرشته قرار گرفته اند. زن هاي مؤمنه‏ ي امتم را به بهشت رهبري مي‏ کند.

پس هر زني که در شبانه روز نماز پنجگانه را بخواند و ماه رمضان را روزه بگيرد و حج خانه‏ ي خدا بجا بياورد و زکاتش مالش را بدهد و شوهرش را اطاعت کند و بعد از من ولايت علي را قبول داشته باشد به شفاعت دخترم فاطمه(سلام الله علیها) داخل بهشت مي‏ شود. [7]

تسبيح حضرت زهرا(سلام الله علیها)

امام صادق عليه ‏السلام مي‏ فرمايد: ما کودکانمان را به تسبيح فاطمه(سلام الله علیها)امر مي‏ کنيم همانطور که به نماز امر مي‏ کنيم. پس تو نيز آن را انجام ده و ملازمت کن، زيرا هر بنده ‏اي که بر آن ملازمت کند شقي و بدبخت نمي‏ شود.

و نيز فرمود: من تسبيح فاطمه(سلام الله علیها)بعد از هر نماز را از هزار، رکعت نماز در هر روز بيشتر دوست دارم.

امام باقرفرمود: با هيچ حمدي به خدا عبادت نشده که بهتر از تسبيح فاطمه(سلام الله علیها)باشد، و اگر چيزي از تسبيح فاطمه(سلام الله علیها)بهتر بود پيامبر صلي الله عليه و آله آن را به فاطمه(سلام الله علیها)مي‏ بخشيد و ياد مي‏ داد. [8]

 

 

خدمتکار زهرا(سلام الله علیها)

وقتي که فاطمه(سلام الله علیها) به شهادت رسيد، ام‏ ايمن سوگند ياد کرد که در مدينه نباشد، زيرا طاقت نداشت جاهايي را که فاطمه(سلام الله علیها) در آنجا بوده ببيند.

از مدينه به قصد مکه بيرون آمد و مقداري از راه را که طي کرد سخت تشنه شد. دستهايش را بلند کرد و گفت: پروردگارا، من کنيز فاطمه(سلام الله علیها) هستم، مرا از تشنگي مي‏ کشي؟!!

در اين هنگام خداوند دلو آبي از آسمان فرستاد، و ام‏ ايمن آب نوشيد و بعد از آن هفت سال به غذا و نوشيدني احتياج بيدا نکرد، و مردم در روزهاي بسيار گرم او را مي‏ فرستادند و او تشنه نمي‏ شد. [9]

 

 

سيدة النساء در کتب آسماني

پيامبر صلي الله عليه و آله به يک يهودي فرمود: اول چيزي که در تورات نوشته شده... آنگاه اين آيه را خواند... «يجدونه مکتوبا عندهم في التوراة و الانجيل، و مبشرا برسول يأتي من بعد اسمه احمد»... يعني: «آن را نزد خودشان در تورات و انجيل مي‏يابند که مژده مي‏دهد به پيامبري که بعد مي‏آيد و نام او احمد است».

و اما دوم و سوم و چهارم چيزي که در تورات نوشته شده: علي و فاطمه(سلام الله علیها) و دو سبط آنان است. و آن فاطمه(سلام الله علیها) سيدة نساءالعالمين است. و آنان در تورات به اين نامها هستند ايليا و شبر و شبير و هليون، يعني: علي و حسن و حسين و فاطمه(سلام الله علیهم). [10]

همچنين فرمود: ما بر عرش پروردگارمان اين گونه نوشته شده‏ ايم: محمد صلي الله عليه و آله خير النبيين، و علي سيد الوصيين، و فاطمه(سلام الله علیها) سيدة نساءالعالمين. [11]

مفضل به امام صادق عليه‏ السلام عرض کرد: از کلام پيامبر صلي الله عليه و آله به من خبر بده که درباره‏ي فاطمه(سلام الله علیها) فرمود: «او سيدة نساءالعالمين است». آيا سيده‏ ي زنان زمان خودش مي‏ باشد؟ حضرت فرمود: مريم سيده‏ ي زنان زمان خود بود، ولي فاطمه(سلام الله علیها) سيده ‏ي زنان عالميان از اولين و آخرين است. [12]

 

 

محبت زهرا(سلام الله علیها) در صد مورد

پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: اي سلمان، کسي که دخترم فاطمه(سلام الله علیها) را دوست دارد در بهشت بامن است و کسي که او را دشمن بدارد در آتش جهنم است.

اي سلمان، دوستي فاطمه(سلام الله علیها) در صد مورد فايده دارد که آسان‏ترين آن موارد هنگام مرگ و قبر و ميزان و محشر و صراط و هنگام حساب است.

کسي که دخترم فاطمه(سلام الله علیها) از او راضي شود من از او راضي هستم، و کسي که من از او راضي شوم خدا از او راضي است.

کسي که دخترم فاطمه(سلام الله علیها) بر او غضب کند من بر او غضبناکم، و کسي که من بر او غضب کنم خدا بر او غضب مي‏کند.

اي سلمان، واي بر کسي که به فاطمه(سلام الله علیها) و همسرش ظلم کند، و واي بر کسي که بر ذريه و شيعه‏ ي فاطمه(سلام الله علیها) ظلم کند. [13]

 

آزار پاره‏ ي تن پيامبر

پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: فاطمه(سلام الله علیها) پاره‏ ي تن من است. مرا اذيت مي‏ کند آنچه او را اذيت کند، و مرا خوشحال مي‏ کند آنچه او را خوشحال کند.

و نيز فرمود: يا علي، فاطمه(سلام الله علیها) پاره تن من و نور چشم من، و ميوه‏ ي قلب من است. مرا ناراحت مي‏ کند آنچه او را ناراحت کند و مرا خوشحال مي‏ کند آنچه او را خوشحال کند. [14]

 

 

معجزه‏ ي پيراهن

اميرالمؤمنين عليه ‏السلام از يک يهودي مقداري جو قرض کرد. يهودي چيزي را به عنوان گرو خواست. حضرت پيراهن فاطمه(سلام الله علیها) را که از پشم بود گرو گذاشت. يهودي پيراهن را به منزلش آورد و در يکي از حجره ‏ها گذارد.

شب فرا رسيد و همسرش براي کاري به آن حجره که پيراهن زهرا(سلام الله علیها) آنجا بود داخل شد و ديد نوري در آن حجره مي‏ درخشد که همه جا را روشن کرده است. نزد همسرش آمد و قصه را گفت. يهودي تعجب کرد و فراموش کرده بود که پيراهن فاطمه(سلام الله علیها) در آنجاست.

با شتاب از جا برخاست و داخل آن حجره شد و ديد روشني پيراهن چنان نور باران کرده که گويا ماه درخشاني از نزديک نور مي‏دهد. يک مرتبه چشمش به جايگاه پيراهن افتاد و فهميد اين نور از پيراهن فاطمه(سلام الله علیها) است.

يهودي از خانه بيرون آمد و سراغ قوم و خويشانش رفت و از طرفي همسرش سراغ خويشان خود رفت و به آنها خبر دادند. هشتاد نفر از يهود جمع شدند و اين قضيه را ديدند و همه‏ ي آنان مسلمان شدند. [15]

لباس عيد حسنين (علیهما السلام)

امام حسن و امام حسين عليهما السلام لباس کهنه داشتند و عيد نزديک شده بود. به مادرشان فاطمه(سلام الله علیها)گفتند: براي پسران فلاني لباسهاي آبرومند و نو دوختند. مادرجان تو براي عيد براي ما لباس نمي‏ دوزي؟! حضرت فرمود: ان شاءالله براي شما لباس دوخته مي‏ شود.

وقتي عيد رسيد جبرئيل دو پيراهن از لباس هاي بهشتي خدمت پيامبر صلي الله عليه و آله آورد. حضرت به او فرمود: برادر جبرئيل، اين لباسها چيست؟!

جبرئيل آنچه امام حسن و امام حسين عليهما السلام به فاطمه(سلام الله علیها)گفته بودند و آنچه فاطمه(سلام الله علیها)به آنان گفته بود که «ان شاءالله براي شما هم لباس دوخته مي‏ شود» را به پيامبر صلي الله عليه و آله خبر داد.

سپس جبرئيل عرض کرد: وقتي خداوند سخن فاطمه(سلام الله علیها)را که، گفته بود «ان شاءالله براي شما هم لباس دوخته مي‏ شود» شنيد و فرمود: خوب نيست سخن فاطمه(سلام الله علیها) واقع نشود. [16]

 

 

دعاي مستجاب

سلمان فارسي مي‏گويد: وقتي اميرالمؤمنين عليه ‏السلام را از خانه بيرون آوردند، فاطمه(سلام الله علیها)نيز بيرون آمد تا نزديک قبر پيامبر صلي الله عليه و آله رسيد و فرمود: پسر عم مرا رها کنيد. قسم به خدائي که پيامبر صلي الله عليه و آله را به حق مبعوث کرده، اگر او را رها نکنيد موهايم را پريشان مي‏کنم و پيراهن پيامبر را بر سر مي‏ گذارم و به درگاه خدا ناله مي‏کنم. بدانيد که ناقه ‏ي صالح در پيشگاه خدا از فرزندان من گرامي‏ تر نيست.

سلمان مي‏گويد: به خدا قسم ديدم که پايه‏ هاي ديوار مسجد از جا کنده شد بطوري که اگر کسي مي‏خواست از زير آن عبور کند مي ‏توانست.

من گفتم: يا سيدتي و مولاتي، خداوند تبارک و تعالي پدرت را رحمت فرستاده. پس از ناحيه‏ ي تو براي امت نقمت و عذاب نباشد!

حضرت از نفرين دست باز داشت و ديوارها به گونه ‏اي بجاي خود برگشت که از زير آنها گرد و غبار بلند شد و به حلقوم ما داخل شد. [17]

 

 

دعا در گرفتاري سخت

امام زين‏ العابدين عليه ‏السلام فرمود: روزي که پدرم شهيد شد مرا در حالي به سينه‏ اش چسبانيد که خون از بدنش مي‏ جوشيد و مي‏ فرمود: پسرم دعائي که مادرم فاطمه(سلام الله علیها)به من آموخته حفظ کن که پيامبر صلي الله عليه و آله به مادرم و جبرئيل به پيامبر صلي الله عليه و آله آموخته که در وقت حاجت و کار مهم و ناراحتي و گرفتاري و امر بزرگ سخت و سنگين اين دعا را بخوانند:

بحق يس والقرآن الحکيم، و بحق طه والقرآن العظيم، يا من يقدر علي حوائج السائلين، يا من يعلم ما في الضمير، يا منفس عن المکروبين، يا مفرج عن المغمومين، يا راحم الشيخ الکبير، يا رازق الطفل الصغير، يا من لايحتاج الي التفسير، صل علي محمد و آل محمد وافعل بي کذا و کذا.

و بجاي کذا و کذا حاجت خود را بخواه. [18]

 

 

نماز فاطمه(سلام الله علیها)

محدث قمي دو رکعت نماز استغاثه به حضرت بتول را چنين نقل کرده است: دو رکعت نماز مي‏ خواني. بعد به سجده مي‏روي و مي‏ گوئي: «يا فاطمه» صد مرتبه، بعد طرف راست صورت به زمين مي‏ گذاري و صد مرتبه مي‏ گوئي، بعد طرف چپ صورت را به زمين مي‏ گذاري و صد مرتبه مي‏ گوئي. بعد دوباره به سجده مي‏روي و صد و ده مرتبه مي‏ گوئي.

بعد مي‏ گوئي: "يا امنا من کل شيئ و کل شيئ مني خائف حذر، أسئلک بأمنک من کل شيي و خوف کل شيي منک أسئلک أن تصلي علي محمد وآل محمد و أن تعطيني أمانأ لنفسي و أهلي و مالي و ولدي حتي لا أخاف أحدا و لا أحذر من شيي أبدأ انک علي کل شيي قدير". [19]

 

 

غدير و فاطمه(سلام الله علیها)

حضرت فاطمه(سلام الله علیها) دختر امام موسي بن جعفر عليه‏ السلام، از فاطمه(سلام الله علیها) دختر امام صادق عليه ‏السلام، از فاطمه(سلام الله علیها) دختر امام باقر عليه‏ السلام، از فاطمه(سلام الله علیها) دختر امام زين‏ العابد عليه السلام، از فاطمه(سلام الله علیها) و سکينه دختران امام حسين عليه‏ السلام، از ام‏ کلثوم دختر فاطمه(سلام الله علیها) زهرا(سلام الله علیها)نقل فرموده که مادرش حضرت زهرا(سلام الله علیها) دختر پيامبر صلي الله عليه و آله خطاب به مردم فرمود:

"أنسيتم قول رسول‏الله يوم غدير خم: من کنت مولاه فعلي مولاه؟!"

آيا سخن پيامبر صلي الله عليه و آله را در روز غدير خم فراموش کرديد که فرمود: هر کس من مولا و صاحب اختيار او هستم علي مولا و صاحب اختيار اوست؟! [20]

 

 

منابع احادیث

 

[1] عوالم العلوم: ج 1/11 ص 161 از المناقب المرتضويه: ص 97.

[2]  جنة العاصمة: ص 148 از کشف اللئالي ابن عرندس. مجمع النورين مرندي: ص 140. مستدرک سفينة البحار: ج 3 ص 33.

[3]  عوالم العلوم: ج 2/11 ص 845 از عيون الاخبار: ج 1 ص 32.

[4] عوالم العلوم: ج 1/11 ص 276 از نوادر راوندي: ص 13.

[5] خلاصة الاذکار، فيض کاشاني: ص 70.

[6] فلاح السائل، سيد بن طاووس: فصل اول ص 22 با حذف اسناد از فاطمه(سلام الله علیها)و بحار الانوار: ج 80 ص 39.

[7] بحار الانوار: ج 43 ص 24 از امالي صدوق.

[8]  فروع کافي: ج 3 ص 43.

[9]  بحار الانوار: ج 43 ص 28 ح 32 از الخرائج: ص 53.

[10] اختصاص شيخ مفيد: ص 36.

[11] اختصاص شيخ مفيد: ص 91.

[12]  معاني الاخبار: ص 107.

[13]  عوالم العلوم: چ 1/11 ص 171 ح 11 از فرائد السمطين: ج 2 ص 76 ح 391.

[14]  عوالم العلوم: ج 1/11 ص 145 از صحيح مسلم و امالي صدوق: ج 2 ص 148، 293.

[15]  بحار الانوار: ج 43 ص 30. عوالم العلوم: ج 1/11 ص 228 از خرائج و مناقب.

[16]  بحار الانوار: ج 43 ص 201.

[17] بحار الانوار: ج 43 ص 231 از اختيار معرفة الرجال شيخ طوسي.

[18]  بحار الانوار: ج 43 ص 327 از دعوات راوندي.

 

[19]  الباقيات الصالحات، محدث قمي: باب دوم، باب استغاثه به فاطمه(سلام الله علیها) زهرا(سلام الله علیها) عليهاالسلام، از مکارم الاخلاق: ص 330.

[20]  عوالم العلوم: ج 11 ص 595. اسني المطالب جزري: ص 50.

 

 

 

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

سلام.من دانش آموز مدرسه ی شهید بهشتی بیرجند هستم.
من مایلم با شما تبادل لینک و لگو کنم.
لطفا مرا خبر کنید.

پاسخ : سلام ممنون از شما حتما با شما تماس گرفته خواهد شد واز نظرات شما استفادعه خواهد شد


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]