آخرین مطالب

رازموفقیت

     بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع:راز مـوفقیـت

گردآورنده:حجت الاسلام اسلامی راد

 

 

 ای یکدله و صددله دل، یکدله کن                                مهر دگران را زدل خود یله کن

     یک شب زسر صدق بیا در بَرما                           گرحاجت تو روا نشد آنگه گله کن

ای مجرم مُحرم شده در کنج حرم                        مُحرم که شدی بکوش مَحرم گردی

اگر به استقبال عشق نروی

     اگربه استقبال عشق نروی و معشوق خودت را طبق معیار قبل از اسیر شدن انتخاب نکنی، شکست می خوری و همه روبرق برق     میگیره، تورا چراغ نفتی. یک کلاه می ره تو سرت تا قوزک پا و گاه براحتی قابل برگشت نیست و آدم توش گیر می کنه ، پس باید با عقل خدادادی معشوقت رو انتخاب کنی تا بیشترین لذت را از عشق ببری.

یک نفر جلوی قلبش این جمله را روی پیراهنش نوشته بود: لعنت بر پدر و مادر کسی که در این مکان آشغال بریزد.

تا بسی ابلیس آدم روی هست                                          پس به هر دستی نباید داد دست.

همسر شهید چمران می گه: لبنان بودیم تازه سه ماه بود که با چمران ازدواج کرده بودم یک روز دوستانم تو دانشگاه اذیتم می کردند می گفتند: غاده تو که می گفتی شوهرم باید خوشگل و خوش هیکل  باشه چی شد با یک آدم کچل ازدواج کردی، (چمران از بُعد علمی و معنوی چهره ای استثنایی بوده اما موهای جلوی سرش ریخته بود) گفتم نه! کی گفته شوهرم کچل هست، ناراحت اومدم خونه منتظر شدم تا چمران اومد تا نگاه به صورتش کردم زدم زیر خنده، جریان رو گفتم سه ماه شده بود که ازدواج کرده بودیم ولی از بس عاشق معنویت  و خوبی هایش شده بودم که توجه به این مسئله نکرده بودم.

                پیامبراکرم(ص) می فرمایند: حبک لشئ یعمی و یصم، دوست داشتن چیزی، تو را کور و کر می کند             یعنی آدم عاشق از دیدن عیبهای معشوق کور و از شنیدن عیبهای او کر می شود.

    اگر در دیده مجنون نشینی                              به غیر از خوبی لیلی نبینی

بهار عشق و عاشقی هم جوونی هست

در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است                          ورنه هر گبری به پیری می شود پرهیزگار

حاصلخیز ترین نقطه برای بذر عشق قلبه اما  قلب جوون برای این بذر آماده تر هست و خدا قلب را به عنوان نعمت و فرصت به ما داده. خیلی از مواقع ما آرزوهای زیادی داریم، غبطه می خوریم به اونهایی که مقامات بالای علمی ، رتبه در المپیادها و کنکور و مقامات مادی و معنوی کسب کرده اند از اونها می پرسیم رمز و راز موفقیت شما چی بود، هر کس ممکن است یک دلیل خاصی برای خودش داشته باشد اما از فردی که بالاترین درجه و و مقام معنوی را بدست آورده به طوریکه می فرماید اگر تمام تاریکی ها کنار برود و تمام پرده ها از جلوی چشم من برداشته شود چیزی بر علم و یقین من افزوده نمی شود یک روز این سئوال پرسیده شد، یا امیرالمؤمنین بمانلت بمانلت این مقام بالا که دستت یدالله، و چشمت عین الله و گوشت اُذن الله شده را چطوری بدست آوردی، با چه چیز به این مقام رسیدی، مقامی که الفضلُ ما شهدت بِهِ الاعداء . خوشتر آن باشد که سرّ دلبران گفته آید در حدیث دیگران . جوانی حرمتی را شکسته بود پا از گلیم خودش درازتر کرده بود و مزاحم ناموس مردم شده بود آقا امیرالمؤمنین (ع) با دست خود سیلی ای به صورت آن  جوان نواخت، طبیب است و قصد درمان دارد اما چکار کند که از درد چاره ای نیست مثل دکتری که باید آمپولی را بزند می دونه درد هم دارد. دشمن مریض نیست می خواد این مریض علاج پیدا کنه و این داروی دردناک برای مریض ضروریه وقتی شکایت این جوان پیش ابوبکر مطرح شد، ابوبکر گفت:

رأتک عین الله و ضربتک یدالله، چشم خدا دید و دست خدا زد.

آقا در جواب سئوالی که پرسیده شد با چه چیز به این مقام و عظمت رسیدی ، فرمود: کنت بواباً عَلی قلبی

پاسبان حرم دل شده ام شب همه شب                                          تا در این پرده جز اندیشه او نگذارم

مبدأ حیات قلب است، با برداشتن مغز، پرندگان نمی میرند بلکه ادراکشان را از دست می دهند ولی بر اثر نرسیدن مواد غذایی به قلب می میرند.

مراد از این قلبی که آقا فرمودند : من دروازه بان قلبم بودم، چیست؟

قلب لطیفه و هدیه الهی است که همان روح انسانی باشد نه عضو گرداننده خون در بدن و بیماری قلب جسمانی در محدوده علم پزشکی است و ارتباطی با بیماری قلب روحانی ندارد، ممکن است قلب جسمانی سلامت روحی داشته باشد ولی نتواند نگاه به نامحرم را که یک مریضی روحی است، ترک کند، فلا تخضعن بالقول فیطمع الذی فی قلبه مرض (احزاب /32 )

و فردی که گرایشهای ناروای سیاسی دارد، بیمار دل است اگرچه از نظر مادی قلبی سالم داشته باشد، فتری الذین فی قلوبهم مرض یسارعون فیهم (مائده/52)

در زمان سلیمان نبی علیه السلام دو گنجشک به گوشه ای نشسته بودند، گنجشک نر به ماده اظهار محبت می کرد، می گفت تو محبوبه منی ، دوستت دارم، عاشقتم، چرا به من کم محبتی، چرا محلم نمی ذاری، فکر کردی من کم قدرت دارم، من اگر بخواهم می توانم با نوک منقارم تخت و تاج سلیمان رو بردارم بیندازم توی دریا، باد که مسخر سلیمان بود پیام را به گوش سلیمان رساند، حضرت تبسمی کرد و گفت گنجشک را حاضر کنید، حضرت سلیمان به گنجشک نر گفت: ادعاتو اجرا کن، گفت من چنین قدرتی ندارم، همین الان به همسرت گفتی، گفت خوب عاشق گاهی جلو معشوقش کلاس میاد یه خالی ای می بنده، عاشق که ملامت نمی شه من عاشقم یه چیزی گفتم ولی یا نبی الله واقعاً دوستش دارم اما او به من محل نمی گذاره، حضرت سلیمان به گنجشک ماده گفت اینکه به تو اظهار محبت میکنه تو محلش نمی گذاری، گنجشک ماده گفت یا نبی الله دروغ می گوید هم منو دوست دارد هم یه گنجشک دیگه رو، مگه توی یک دل چند محبت جا می گیره  این کلام در دل جناب سلیمان چنان اثری گذاشت که تا چهل روز گریه کرد و فقط دعا می کرد و می گفت: الهی دل سلیمان رو از محبت غیر خودت خالی کن.

دیدن روی ترا دیده جان بین باید                                                      وین کجا مرتبه چشم جهان بین من است

شخصی نزد آیت الله اراکی (رحمة الله ) آمد، گفت، آقا منو نصیحت و موعظه بفرمایید، آقا از او پرسیدند: شغلت چیه؟ گفت: نجار هستم،ایشان فرمودند: این همه در برای دیگران می سازی یک در هم برای خودت بساز  بگذار جلوی دلت ، باید دل ما حساب کتاب داشته باشد،جایی نیست که هر کس بخواهد بیاید  وارد آن شود،

القلب حرم الله فلا تُسکِن فی حرم الله غیر الله[1] : طبق فرموده امام صادق (ع) قلب حرم و حریم خداست و ما حق اینکه غیر خدا را در حرم خدا راه بدیم نداریم.

مخاطب بسیاری از پیامهای قرآنی گوش دل است، لذا با گوش سر نمی توان شنید. زنبورهای عسل، چند تا از اونها می آیند دم کندو و اجازه نمی دهند زنبوری که روی گلهای بدبو نشسته وارد کندو شود.

ان للقلوب اقبال و ادبار: گاهی انسان اقبال دارد گاهی ادبار ، اگر خواسته باشیم تعبیر درستی داشته باشیم  اینکه گاهی هواپیما برای فرود آمدن به طرف فرودگاه می آید ولی به خلبان پیغام می دهند به علت شلوغ بودن فرودگاه و بودن هواپیماهای دیگر در باند فرودگاه، فعلاً فرود آمدن ممکن نیست، شب قدر هم ملائکه بر قلب ما نازل می شوند، لکن ممکن است جای خالی پیدا نکنند و از فرود آمدن انصراف بدهند زیرا قلب پر از محبت ماشین، دنیا، پست، مقام، پول و... است.

* دلا غافل زسبحانی چه حاصل                                      مطیع نفس و شیطانی چه حاصل

    بود قدر تو افزون از ملائک                                     تو قدر خود نمی دانی چه حاصل    

* دلا تا کی در این کاخ مجازی                                  کنی مانند طفلان خاکبازی

یا ایها الذین امنوا انتم کالمرضی و رب العالمین کالطبیب  فصلاح المرضی فیما یعلمه الطبیب لا فیما یشتهیه

عاشق که شد که یار به حالش نظر نکرد                         ای خواجه درد نیست و گرنه طبیب هست

 

 

 

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی