آخرین مطالب

چندطرح درس پیرامون عاشورای قرن بیستم...

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع: شرایط امروز مانند شرایط کربلاست، باید آماده باشیم و وظیفه را انجام دهیم.

عنوان: عاشورای قرن بیستم...

پیام ها:

امر به معروف ونهی از منکر

ولایت مداری، ولایت پذیری

تبرّی از دشمن(ماهواره/ لباسهای غربی/ موسیقی غربی)

دنیاطلبی(حرص مال دنیا/ صبر در مشکلات اقتصادی جامعه/ صبر در تحریم)

ترک گناه(موسیقی/ نگاه/ شراب)

امام شناسی(خصوصیات امام، لزوم محبت امام، واجب الاطاعه بودن، نباید بگویی فقاتل انت وربک اناهاهناقاعدون)

معرفت دینی(مطالعه کتب شهید مطهری، انس با قرآن)

 

جلسه اول:

به نام خدا.

انگیزه سازی برای سلسله جلسلات

اقناع: کلّ یوم عاشورا و کلّ ارض کربلا

1.      (قبل از بیان این قسمت از مخاطب قول بگیرید تا آخر سخنرانی که جواب شبهه را می گویید از جلسه خارج نشود بعد بگویید.)فرض کنید یه انسان بی خرد و غیر عاقلی این حرف رو می زنه: خداوند به مردم کوفه ظلم کرد که چنین امتحان سختی در زمانشون اتفاق افتاد./جوابش باشه بعد براتون می گم.

2.     ما برای اینکه یه شخصی رو بشناسیم، از چند راه می تونیم نسبت به اون معرفت پیدا کنیم. 1. عملاً امتحانش کنیم 2. سیر زندگیش رو مطالعه کنیم. 3. افکار و عقائدش رو بررسی کنیم 4. به صورت غیر مستقیم امتحانش کنیم،امتحانی آسان بگیریم(امتحانی ازش بگیریم که نتیجش آنچه ما می خواهیم باشد.)5. او را با یک الگو مقایسه کنیم.

مثال: اهل بخشش بودن یک شخص چون می خواهیم ازش 1میلیون قرض بگیریم / راه اول: ازش طلب کنیم همون یک میلیون رو./راه دوم: از دیگران سابقه اش را سوال کنیم یا سیر زندگیش رو ببینیم که اهل خیر بوده یا نه. /راه سوم: اصولاً به کمک به خلق و انفاق اعتقاد داره؟ علاقه داره؟ شوق داره؟/ راه چهارم : اول یه مقدار کمی ازش طلب کنیم، اگه به راحتی داد معلومه اینکارست اگه نداد معلومه اینکاره نیست./5. خصوصیات اخلاقی رفتاری او را با یک انسان بخشنده مقایسه کنیم(مثلا امام حسن مجتبی).

مثال دوم: یه استاد برای اینکه ببینه شاگرداش درس رو گرفتند یا نه چند جور می تونه تشخیص بده: 1. امتحان کتبی از همه 2. به کسایی که فعالیت کلاسی دارند و درس می خونند در طول سال نمره میده 3. علاقه ی اونو نسبت به درس می سنجه، شاید علاقه داره ولی یاد نمی گیره 4. جسته و گریخته سر کلاس از بچه ها سوال می کنه، رسماً امتحان نمی گیره.

3.     چرا امتحان: 1. اقتضای حکمت الهی، برای پاداش و جزا 2. سبب رشد و کمال، ما آفریده شدیم برای رشد و کمال، اقتضای وجود ماست 3. اتمام حجت برای چرایی نوع پاداش اخروی.

4.     چرا اینقدر امتحانات سخت: در آتش انداختن ابراهیم،رها کردن زن و فرزند در بیابان بی آب و علف، ذبح اسماعیل، حضرت یونس در دهان ماهی، حضرت نوح و 950 سال سختی.

جواب: هرچی دانش آموز رتبش میاد بالاتر امتحانات سخت تر میشه. امتحان اول ابتدایی با پنجم خیلی فرق می کنه، با امتحانات دبیرستان، کنکور کارشناسی نسبت به کاردانی، دکتری نسبت به کارشناسی ارشد خیلی سخت تره، چرا؟ چون سطح اون انسان اومده بالا.

خدا می خواهد طلای خالص بسازد، لذا باید آتش ببیند/سیر هر چی بیشتر توی شیشه ی سرکه بمونه و بسوزه بیشتر ارزش پیدا می کنه. مسابقات ورزشی هرچی رتبش میره بالا سخت تر میشه. 

اگه کافر باشی امتحانات آسونه تا رشد کنی، مسلمون بشی.بعدش امتحان پذیرش ولایت، که بعضی ها مردودند و ...، بعدش امتحان پای ولی موندن، بعدش امتحان پای ولی موندن تا پای جان است.

آزمون کربلا برای مومنان بود. برای کسانی بود که ولایت اهل بیت را پذیرفته بودند. اگه قبول می شدند، مثل اصحاب امام حسین بودند که تو دنیا نذیرش نبود، طلای ناب شدند.

جمع بندی:

کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا: یعنی: آزمون عاشورا منحصر به محرم سال 61 هجری نبود بلکه برای همه ی زمان ها و امت ها این امتحان برگزار می شود(جواب شبهه ی انسان بی خرد) اما لزوماً برای اتمام حجت با امت ها و پاداش و جزا دادن از روی معرفت به حقیقت وجودی آنان، لزوماً نباید امام در سرزمینی بی آب و علف صدای هل من ناصر سر دهد، بلکه راه های دیگری نیز بیان کردیم برای پی بردن به خصوصیات یک شخص، مثل اینکه او را از راه غیر مستقیم و آسان تر امتحان کنیم، یکی اینکه اعتقادات او را بسنجیم، دیگر اینکه او را با الگوی مثبت یا منفی بسنجیم.

جلسه ی دوم:

بسم الله الرحمن الرحیم

نتیجه ی شب قبل: در قرن بیستم، ما در شرایطی مانند عاشورای سال 61 قرار داریم، می خواهیم از شباهت های اوضاع سیاسی و اعتقادی و معیشتی مردم کوفه، مومنان و مسلمانان اون زمان صحبت کنیم و آن را با وقایع و اتفاقات عصر حاضر مقایسه کنیم.

تعامل مصنوعی: س: مقام معظم رهبری فرمود ما الان در شرایط بدر و خیبر هستیم، چرا شما می خوای اوضاع رو بریزی به هم بگی الان عاشوراست، چرا می خوای ضد ولایت فقیه حرف بزنی؟ چرا می خوای رو حرف آقا حرف برنی؟ نکنه تو ضد ولایتی؟ آقا بگیریدش، نذارید حرف بزنه... ج: صبر کن بابا تند نرو وایسا با هم بریم...آره وضعیت کشور با مدد الهی و یاری امام زمان یک روند رو به جلویی رو داره طی می کنه، مردم هم خوب دارند همراهی می کنند، واقعاً وضعیت جامعه ی امروز ما یک وضعیت خیبریه، بر منکرش لعنت، کسی این حرف رو نزد که . . . نگفتیم وضعیت خرابه . . . گفتیم که هر روز عاشوراست، گفتیم خدا می خواهد با این امتحانات مارو به خودمون بشناسونه... گفتیم روش شناختن آدم ها متفاوته، خدا نمی خواد از همه یه امتحان عملی بگیره، بلکه مثل اون نمونه ای که گفتم، می خواد تک تک بچه هارو سر کلاس ازشون سوال بپرسه و نمره بده. ما گفتیم فضا یک فضای عاشورایی است. نگفتیم که عاقبت این عاشورا چیست. عاقبت این فضای عاشورایی انشاالله با ظهور حضرت ولی عصر علیه السلام به پایان می رسه و لشکر یزید نابود میشه. اما باز با اینکه عاقبت خوشی در انتظار ماست، خداوند می خواد تک تک ما رو امتحان کنه ببینیم واقعاً جزء اصحاب حسینیم یا یزید.

تعامل مصنوعی: س: خب اگر وضعیت عاشورایی به ظهور امام زمان ختم میشه که خیلی خوبه، دیگه لزوم بحث چیه؟ امام زمان علیه السلام هم که قرار نیست کشته بشه پس چرا بازم میخوای الکی شورش کنی بگی عاشوراست، عاشوراست. ج: ببین بازم بدون فکر حرف زدیا... درسته امام زمان ظهور می کنند و پیروز میشند: اولاً اگه ما آماده نشیم ظهور نمی کنه که در این صورت ما مقصریم در به تأخیر افتادن زمان ظهور و . دوماً اگه ظهور کنه و ما آماده نباشیم ما میشیم جزء دشمنانش. ما رو بروی اماممون وای میسم. سوماً اگر هم ظهور نکنه خدا امتحان خودشو می گیره تا حجت رو بر ما تموم کنه. بگه ببین تو با این وضعیت اگه کربلا بودی خراب کاری می کردی. ببین تو با این وضعیتت اگه امام زمان ظهور می کرد دشمنش می شدی. پس بی خود دعای فرج نخون، بی خود نگو یا امام حسین یا لیتنا کنا معک...

تعامل: س: آقا مگه میشه اون موقع یه دفعه تغییر کنیم؟ بابا ما همه عاشق ظهور امام زمانیم اگه بیاد قطعا یاریش می کنیم. ج: روزيعمربنسعدبهامامحسين(ع)گفت: ايابوعبدالله!  عدّهايازمردمجاهلونادانگمانميكنندكهمنتورابهقتلميرسانم! حضرتفرمود: آنهاجاهلوسفيهنيستندبلكهعاقلوبردبارهستند. ومنميبينمكهپسازمنجزاندكيازگندمعراقنخواهيخورد.(هدایت در حکایت)

عقل می گه جایی که احتمال خطر وجود داره نباید بیکار بشینی باید بری و خطر رو از خودت دور کنی.

پس ما در بحث عاشورای قرن چهارده سه کار را انجام می دهیم: یک: بیان خطراتی که عدم توجه به این مطلب داره. دو: تطابق وقایع عاشورای قرن اول با عاشورای قرن چهارده. سه: وظیفه شناسی.

بیان خطرات:

1.      اگه خیلی مردم بد کار کنند بعید نیست نظام برگرده، کسی از خدا ضمانت نامه نگرفته...

2.     اگه شخصاً آماده نشویم و بد کار کنیم، ممکنه امام زمان بیاد و ما دشمنش بشیم. ممکنه آقا نیاد ولی ما توی تبعیت از مسلم بن عقیل زمان شکست بخوریم و مسلم زمان رو از ما بگیرند و او را بکشند.

جلسه سوم

بسم الله

شباهت ها:

1.      مبارزه ی حق با باطل:

همیشه اسلام با یهود، اسلام با کافر و مشرک و منافق، اسلام با ظالم، امام حسین با یزید، ایران با آمریکا.

درون انسان: ثواب با گناه، حق و باطل.

 

2.     هدف امر به معروف و نهی از منکر:

جامعه ی آن روز نیاز به امر به معروف و نهی از منکر داشت، امام و یارانش قیام کردند. جامعه ی امروز ما نیاز شدید به امر به معروف و نهی از منکر دارد.

امام حسین با شعار امر به معروف و نهی از منکر از مدینه خارج شد.

منطق امام حسین منطق اعتراض و تهاجم بر حکومت ضد اسلامی بود.

شعار امام خمینی علیه السلام امر به معروف و نهی از منکر حکومت پادشاهی بود. تا امروز ما دولت های ظلم و جور را نهی از منکر می کنیم.

مسئله ی دانشگاه آزاد، حجاب، دوست قلیانی و مشروب خور.

كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ(آل عمران 110) شما بهترين امتى بوديد كه به سود انسانها آفريده شده‏اند (چه اينكه) امر به معروف و نهى از منكر مى‏كنيد و به خدا ايمان داريد.

محمد بن عرفه از امام رضا عليه السّلام نقل كرده است كه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: هر گاه امت من امر به معروف و نهى از منكر را ترك كند، بايستى آماده عذاب خداوند متعال باشد.( پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص: 649)

  جلسه چهارم

3.     ترس گروه ها و عدالتخواهان از قدرتهای طاغوتی:

نمونه یک: هنگامي که عده‏اي از شيعيان مخلص به رهبري سليمان صرد خزاعي جمع شدند و انديشه دعوت از امام حسين عليه‏السلام و تشکيل حکومت در کوفه را مطرح کردند، مردم کوفه چون نعمان بن بشير(حاکم کوفه) را قادر به مقابله با قيام جدي نمي‏دانستند، به سرعت اين دعوت را پذيرفتند؛ زيرا احتمال پيروزي و تشکيل حکومت را فراوان مي‏ديدند. حتي پس از ورود عبيدالله به کوفه باز هم اميد پيروزي را از دست نداده بودند و از اين رو بسياري به همراه مسلم بن عقيل در محاصره‏ي قصر عبيدالله شرکت جستند. اما هنگامي که احساس خطر کردند با سرعت از نهضت کنار کشيدند و مسلم و هاني را تنها به دست عبيدالله سپردند. اين احساس خطر هنگامي شدت گرفت که شايعه‏ي حرکت سپاه شام، از سوي طرفداران عبيدالله در ميان مردم پراکنده شد.

نمونه دو: عبیدالله ابن زیاد، در کوفه، بعد از استقرار، تهدید مردم در مسجد کوفه: ای مردم کوفه، امیر المونین مرا بر شهر شما و مرزها و بهره های شما فرمانروا کرده، و به من دستور داده با ستم دیدگان با انصاف رفتار کنم و به محرومان شما بخشش کنم و به آنان که مطیع دستورات هستند، مانند پدری مهربان نیکی کنم. اما تازیانه و شمشیرم بر ضد کسی است که از دستورم سرپیچی کند و با پیمان من مخالفت کند. پس هر کس باید بر خود بترسد(مقتل جامع ص 518)

نمونه های امروزی: کسانی که با امام بودند ولی امروز دست در دست آمریکا در کشورهای غربی علیه ایران اسلامی سخن می گویند، همه ی خواصی که می گویند با آمریکا مذاکره کنیم. عربستان ، یمن، بحرین، اردن، ترکیه و ...، کسانی که آمریکا را ابر قدرت جهان می دانند و از جنگ با آمریکا می ترسند.

4.     هدف ستیز با امام حسین و ستیز امروز با مسلمانان، از بین بردن اولاً اسلام و سپس امامت و ولایت/

اول: معاویه خطاب به مغیرة بن شعبه: هیهات هیهات، ابوبکر خطافت کرد و عدالت گستری نمود و پس از مرگش فقط نامی از او باقی ماند.عمر نیز به مدت 10 سال خلافت کرد و زحمتها کشید پس از مرگش جز نامی از او باقی نماند. سپس برادر ما عثمان که کسی در شرافت نسب به پای او نمی رسید، به حکومت رسید اما به محض آنکه مرد، نامش نیز دفن شد. ولی هر روز در جهان اسلام پنج بار بنام این مرد هاشمی فریاد می کنند و می گویند: اشهد ان محمد رسول الله. اکنون با این وضع(اینکه نام آن سه کمرنگ شده) چه راهی باقی مانده است جز آنکه نام او نیز بمیرد و دفن شود.

امروز: گرفتن شهر عراق و عربستان و بیت المقدس برای جلوگیری از قیام امام زمان و مخدوش کردن چهره ی ولایت فقیه توسط گروهایی که در ایران فعالیت هایی مانند جنبش سبز، نامه ی جام زهری که در زمان خاتمی به رهبری داده شد و همه ی کارشکنی هایی که موجب مخدوش شدن چهره ی ایشان می شود.

5.     فریب کاری دشمن:

تخریب چهره ی اهل بیت نزد مسلمانان:

ممنوعیت نام گذاری به علی/صد سال لعن امام علی بر روی منابر واجب بود/جعل روایات بر علیه اهل بیت و سوزاندن روایات و فضایل اهل بیت/جعل روایات در فضائل سه خلیفه

تخریب چهره ی مسلمانان و ولایت فقیه نزد مردم جهان: ساخت فیلمها و کاریکاتور ها/اخبار دروغین، بزرگنمایی اتفاقات کوچک در ایران/ مرد سوئدی 70 نفر را کشته و فقط به ازای هر کشته 3 ماه زندان/مسلمانان میانمار/جریان هولوکاست.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی